اسانس ایران
عضویت | ورود | وضعیت کاربر: میهمان 
سبد خرید   تعداد: 0
|
قیمت: 0

 
۱۰:۱۰ (دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳) دستورالعمل توزیع شیر فله‌ای منتفی شد

مهدی خلج در نشست خبری که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی برگزار شد گفت: این دستورالعمل طی ماه گذشته منتفی اعلام شد چرا که براساس شرایط کنونی اگر این دستورالعمل اجرایی می‌شد نمی توانستیم بر همه توزیع کنندگان شیر فله‌ای از سالم تا ناسالم نظارت کنیم بنابراین با چنین خطری از مبدا مخالفت کردیم.

 وی افزود: هیچ دستگاهی از جمله وزارت بهداشت نمی تواند دستوری از سازمان دامپزشکی اجرای وظایفش را بخواهد بلکه می‌تواند به صورت مشاوره ای مساله‌ای را مطرح کند اما متنفی شدن دستورالعمل توزیع شیر فله‌ای سالم بنا به شرایط حاکم بر کشور انجام شده و از این پس با متخلفان توزیع کننده شیر فله‌ای ناسالم برخورد می شود.

 پیشنهاد اختصاص بودجه 70 میلیارد تومانی برای مبارزه با سل گاوی و بروسلوز

خلج از پیشنهاد اختصاص بودجه 70 میلیارد تومانی برای پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مشترک سل گاوی و بروسلوز از محل بودجه سلامت خبر داد و گفت: این پیشنهاد با نظر مثبت رییس جمهور در حال پیگیری است چراکه اگر معتقدیم پیشگیری بهتر از درمان است باید اعتبار آن را نیز در نظر بگیریم.

 وی اظهار کرد: اگر دولت به بخش سلامت در دوره کنونی توجه ویژه‌ای کرده و اعتبار سلامت را در سال جاری به 7000 میلیارد تومان رسانده است چرا نباید ازاین بودجه به سازمان دامپزشکی که متولی پیشگیری و حفظ سلامت بهداشت دام به عنوان مبدأ شیوع بیماری‌های انسانی است اعتباری داده شود.

 رییس سازمان دامپزشکی افزود: در این راستا برای حفظ و ارتقای سلامت جامعه از طریق مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام از طریق مکاتبات وزیر جهاد کشاورزی به رییس جمهور پیشنهاد دادیم مبلغ 70 میلیارد تومان برای مبارزه با سل گاوی و بروسلوز دامی اختصاص داده شود تا بتوانیم با این بیماری‌ها مبارزه کنیم.

 وی اظهار کرد: در ادامه این پیشنهاد شخص رییس جمهور با نظر مثبت این نامه را به معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی خود ارجاع دادند که در حال حاضر روند اختصاص این اعتبار در حال پیگیری است و اگر می‌خواهیم در زمینه حفظ ارتقای سلامت جمعیت دامی کشور که تضمین کننده سلامت انسان است گامی به جلو برداریم باید بتوانیم ضمن افزایش ارائه خدمات دولتی خدمات بخش غیر دولتی در این زمینه را نیز خریداری کنیم که نیاز به بودجه زیادی دارد.

 مبارزه با بیماری سپتی سیمی قزل‌آلا

رییس سازمان دامپزشکی اعلام کرد: بیماری VHS یا سپتی سیمی خونریزی دهنده آبزیان ویژه ماهیان قزل آلا مدتی است که در کشور شیوع پیدا کرده که ریه کنی این بیماری با کمک سازمان شیلات و نهایی کردن طرحی مشترک در حال انجام است.

 خلج ادامه داد:‌ در این راستا استان‌های درگیر با این بیماری عملیات مبارزه با آن را آغاز کرده‌اند که براساس پیش بینی های انجام شده بالغ بر 70 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

 ورود غیر رسمی هر گونه دام زنده ممنوع است

وی اظهار کرد: ورود غیر رسمی هر گونه دام زنده ممنوع است چرا که براساس آمارهای بین المللی کمیسیون تب برفکی اتحادیه اروپا تعداد بروز تب برفکی در پاکستان 5 تا 6 برابر افزایش یافته و در این راستا خروج هرگونه دام زنده از سیستان و بلوچستان به دیگر استان‌ها ممنوع و تنها مشروط به کشتار بهداشتی و بسته بندی با نظارت سازمان دامپزشکی است تا بتوانیم از بروز هر گونه بیماری به کشور جلوگیری کنیم.

 95درصد داروهای دامپزشکی در داخل تولید می شوند

رییس سازمان دامپزشکی گفت: 168 کارخانه تولید دارو دامپزشکی در کشور وجود دارد که 350 قلم دارو را تولید و 95 درصد نیاز کشور در این زمینه را تامین می‌کنند.

 خلج ادامه داد:‌البته نیاز کشور در زمینه تولیدات واکسن طیور 40 درصد و در زمینه تولیدات واکسن دامی 70 درصد از داخل تامین می‌شود که گردش مالی این صنعت بالغ بر دو هزار میلیارد تومان و سرمایه ثابت آن بالغ بر 1300 میلیارد تومان است.

 وی تاکید کرد: صنایع تولید داروی دامپزشکی که سالانه 20 میلیون دلار صادرات دارند باید به گونه‌ای کنترل و نظارت شوند تا بتوان میزان آن را افزایش داد.

 تاکید بر ارائه آمارهای درست در زمینه دامپزشکی

رییس سازمان دامپزشکی تاکید کرد: یکی از اهدافی که در حال حاضر در سازمان دامپزشکی مدنظر قرار گرفته این است که بتوان داده ها و آمارها را براساس حقیقت و واقعیت موجود تهیه و به مردم و مخاطبان ارائه کرد.مهم این نیست که مدیران استانی در زمینه دامپزشکی آمارهای خود را برای بهبود وضعیت عملکرد خود بالا یا پایین کنند مهم این است که با ارزیابی دقیق از وضعیت موجود بتوانیم استراتژی درستی را برای حل مشکل در نظر بگیریم.

 استرالیا خواستار صادرات دام زنده به ایران

خلج خاطرنشان کرد: در سفر اخیر وزیر جهاد کشاورزی، رییس دامپزشکی استرالیا درخواستی مبنی بر صادرات دام زنده به ایران را ارائه داد که در پاسخ اعلام کردیم براساس سیستم و نظام دامپزشکی ایران مشکلی با واردات دام زنده از استرالیا به دلیل استاندارد بودن تولید در این کشور نداریم.

 جنون گاوی مجددا در برزیل مشاهده نشده است

وی اظهار کرد:‌ گرچه در گذشته یک مورد جنون گاوی در یکی از استان‌های برزیل مشاهده بود اما در ادامه سازمان دامپزشکی تولید و واردات گوشت قرمز از این استان را ممنوع اعلام و متوقف کرد که در ادامه براساس اعلام سازمان دامپزشکی ایران مسئولان دامپزشکی برزیل همه مستندات خود مبنی بر نبودن اثری از جنون گاوی دراین کشور و سالم بودن تولید ارائه دادند که البته همچنان تولید و واردات گوشت قرمز از استان مورد نظر در برزیل ممنوع است و روال به حالت طبیعی ادامه دارد.

ایسنا

 

تاريخ تنظيم: سه شنبه 21 خرداد ماه 1392
بستن پنجره