اسانس ایران
عضویت | ورود | وضعیت کاربر: میهمان 
سبد خرید   تعداد: 0
|
قیمت: 0

 
۱۰:۰۴ (دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳)تکذیب ادعای رسانه‌های خارجی در واردات گوسفند از استرالیا

در حالی که هفته گذشته رسانه‌های خارجی سر و صدای زیادی مبنی بر واردات گوسفند زنده ایران از استرالیا مطرح کردند، رئیس سازمان دامپزشکی کشور امروز این ادعا را رد کرد و گفت: این کشور علاقه زیادی دارد، ایران گوسفند زنده از آنها وارد کند.

مهدی خلج امروز در نشست خبری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه واکنش جنابعالی به واردات دام زنده از استرالیا آنگونه که رسانه‌های خارجی مطرح کرده‌اند چیست، گفت: این شایعات و اخبار را به شدت تکذیب می‌کنم و کشور استرالیا علاقه زیادی دارد، تا ایران از این کشور گوسفند زنده وارد کند.

 

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: در حاشیه اجلاس بهداشت جهانی دام در فرانسه ، وزیر کشاورزی این کشور از بنده در خصوص اینکه اگر قرار باشد ایران واردات دام از استرالیا داشته باشد، پرسید که اعلام کردم هر تاجر و واردکننده‌ای اگر اقدام به واردات کند، باید از مسیر قانونی و اخذ مجوز از سوی سازمان دامپزشکی اقدام کند.

 

به گزارش فارس، دو هفته پیش رسانه‌های خارجی به ویژه استرالیایی با جوسازی زیادی مطرح کردند که پروتکلی برای واردات گوسفند زنده ایران از استرالیا به امضای وزرای جهاد دو کشور رسیده است.

 

نامه به رئیس‌جمهور و درخواست سهم سلامت برای سازمان دامپزشکی کشور

 

خلج همچنین اعلام کرد که وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور درخواست کرده است که با توجه به اهمیت بخش دامپزشکی کشور در سلامت جامعه سهمی از بودجه سلامت به این سازمان تخصیص یابد.

 

خلج گفت: رئیس‌جمهور با نظر مثبت این نامه را به معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ارجاع داده است.

 

به گفته خلج در این نامه وزیر جهاد کشاورزی درخواست کرده است که 70 میلیارد تومان تنها برای کنترل بیماری سل و بروسلوز به سازمان دامپزشکی کشور اختصاص یابد.

 

رئیس سازمان دامپزشکی کشور همچنین گفت: اخیرا بنا به قول وزیر بهداشت حجم مقابله با بیماری بروسلوز در دام‌ها را 31.5 درصد افزایش داده است، اما تاکنون همکاری برای تخصیص بخشی از اعتبار سلامت به دامپزشکی کشور انجام نگرفته است.

 

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: اقدامات دامپزشکی 25 درصد در افزایش تولیدات دامی مؤثر است و بنا به گفته نماینده بانک جهانی برای مبارزه با فقر جهانی لازم است، بهداشت دام‌ها تأمین شود.

 

خلج همچنین گفت: بنا به گزارش بانک جهانی یک میلیارد نفر فقیر در دنیا که با درآمد کمتر از روزانه 2 دلار زندگی می‌کنند، دامدار هستند.

 

طرح ریشه‌کنی بیماری خونریزی دهنده ویروسی ماهیان قزل‌آلا تدوین شد

 

خلج گفت: با سازمان شیلات طرح مشترک ریشه‌کنی بیماری خونریزی دهنده ویروسی قزل‌آلا تدوین شده است.

 

وی گفت: اعتبار اولیه این طرح 30 میلیارد تومان بود اما با توجه به توسعه اقدامات ارزیابی 70 میلیارد تومان شده است که به دنبال تصویب آن هستیم.

 

وی گفت: ایران در تولید محصولات آبزیان جایگاه بیستم و در تولید ماهی قزل‌آلا جایگاه نخست در آبهای شیرین جهان را دارد.

 

 برنامه کیفی‌سازی داروهای دامی

 

خلج ارتقاء کیفیت داروهای دامی را بر سلامت مردم بسیار مؤثر خواند و گفت: در صورتی که داروهای دامی مشکلی داشته باشند، در زنجیره غذایی انسان هم اختلال به وجود آمده و سلامت مردم به خطر می‌افتد.

 

وی ادامه داد: 168 کارخانه تولید داروی دامی در کشور وجود دارد که 350 قلم دارو تولید می‌کنند. این کارخانه‌ها 95 درصد نیاز دارویی، 40 درصد واکسن طیور و75 درصد واکسن دام مورد نیاز کشور را تأمین می‌کنند. سالانه 20 میلیون دلار هم به کشورهای دیگر محصولات دارویی دامی صادر می‌شود.

 

خلج گفت: برنامه سازمان دامپزشکی کشور برای ارتقاء کیفیت این داروها از طریق بازدیدهای سرزده و ایجاد مرکز مطالعات دارویی است.

 

 مشکل نیروی انسانی در سازمان دامپزشکی کشور

 

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: باید در بخش‌های دامپزشکی به ویژه کشتارگاه‌ها کارشناسان مجرب دولتی به کارگیری شوند و هیچ کشتارگاهی در دنیا بدون کارشناسان مجرب دولتی فعالیت نمی‌کنند.

 

وی در پاسخ به سؤالی در مورد وجود جنون گاوی در برزیل و انجام ثبت سفارش واردات گوشت از این کشور گفت: تنها یک مورد دام مبتلا به جنون گاوی در این کشور که 200 میلیون رأس گاو دارد وجود داشت.

 

سازمان دامپزشکی کشور اطمینان داد که همه اقدام این سازمان با در نظر گرفتن سلامت مردم انجام می‌شود و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

 

وی در خصوص مجوز توزیع شیر فله‌ای که سال گذشته در سازمان دامپزشکی کشور مطرح شد، گفت: با انتصاب بنده این مجوز هیچ گونه موجودیت ندارد و بحث مجوز دادن برای شیر فله‌ای منتفی است.

 

خلج درباره دلیل منتفی کردن این طرح در سازمان دامپزشکی گفت: کنترل و نظارت بر شیرهای فله‌ای که عوامل بیماری‌زا نداشته باشند بسیار مشکل است و به همین دلیل چنین مجوزهایی از سوی وزارت جهاد صادر نمی‌شود.

 

 هیچ محصول غذایی از اوکراین وارد نمی‌شود

 

خلج در پاسخ به سؤالی که آیا با وجود گزارشاتی مبنی بر واردات گوشت مشکوک به آلودگی مواد رادیواکتیو در سال گذشته چنین وارداتی انجام می‌شود، گفت: هیچ گونه واردات مواد غذایی از اوکراین و بلاروس طی 4 ماه گذشته انجام نشده است، تنها واردات غلات و ذرت دامی آزاد است.

 

پایش 8 فرآورده دامی در سازمان دامپزشکی کشور

 

خلج گفت: 8 فرآورده دامی کشور شامل شیر، عسل، ماهی، گوشت، تخم‌مرغ، خوراک دام و آبزیان و ماهیان گرمابی در این سازمان پایش می‌شوند که به محض حصول نتیجه به مردم اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

وی گفت: این پایش در خصوص میزان باقیمانده‌ها و سلامت آنها است تا استفاده آن برای سلامت مردم ضرری نداشته باشد.

 

فارس

 

تاريخ تنظيم: سه شنبه 21 خرداد ماه 1392
بستن پنجره